Risotto z fenkułem

Drukuj
13.02.2018   Magda

Risotto z fenkułem to nie jest danie na zwykły, codzienny obiad, ale wykwintna propozycja, która uświetni każdą wyjątkową okoliczność lub romantyczną kolację dla dwojga. Jak każde risotto jest bardzo kremowe, rozpływające się w ustach, ale to jednak delikatnie anyżkowy, słodkawy fenkuł gra tutaj tą wyjątkową rolę. Aby go podkreślić, polecam dodanie kilka jego nasion, ale to nie jest obowiązek. Z nimi czy bez, danie i tak będzie przepyszne i wyjątkowe.

Składniki (na 2 porcje):

  • 1 średni fenkuł
  • 1 mała cebula
  • 3 łyżki masła
  • 1 szklanka ryżu do risotto
  • 500ml bulionu warzywnego
  • 1 łyżka kremowego serka
  • pół łyżeczki nasion kopru włoskiego
  • pieprz i sól do smaku

 

Fenkuła myjemy, osuszamy i odcinamy od niego łodygi i nać. Nać zostawiamy na później a łodygę kroimy w cienkie plastry. Fenkuła przekrawamy na pół, usuwamy głąb. Warzywo przekrawamy jeszcze na pół i kroimy w cienkie plasterki. Dla ozdoby potrawy możemy odłożyć 2 ładne plastry z najbardziej środkowej części warzywa. 

 

Cebulę obieramy, przekrawamy na pół i kroimy w cienkie półplasterki. 

 

Na patelnię wrzucamy masło i rozpuszczamy. Gdy zacznie się pienić, układamy na nich odłożone plastry do ozdoby i podsmażamy je z obu stron aż staną się złociste. Ściągamy je z tłuszczu i odkładamy do chwili podania. Na już lekko aromatyczne masło wrzucamy ziarna fenkuła i smażymy minutę. Po czym dodajemy cebulę i pokrojonego fenkuła i smażymy mieszając, aż zaczną się lekko podpiekać. 

 

Do warzyw na patelni dodajemy ryż i mieszając, prażymy go koło 3-4 minut na średnim ogniu, aż pokryje się masłem i stanie się lekko szklisty. 

 

Przygotowany bulion dzielimy na mniej więcej 3 części. Zmniejszamy ogień pod patelnią i dolewamy pierwszą porcję bulionu. Dokładnie mieszamy i gotujemy do chwili, aż ryż wchłonie cały bulion – koło 5 minut. Po tym, dodajemy kolejną porcję, mieszamy i półprzykrywamy pokrywką – zostawiamy mały lufcik. Gdy ryż wchłonie całość płynu, dodajemy ostatnią porcję bulionu, gotujemy pod półprzykryciem do całkowitego wchłonięcia. Po tym czasie ryż powinien być kremowy i al dente. Jeśli jednak jest za twardy, możemy do ryżu dodać jeszcze odrobinę bulionu lub gorącej wody i jeszcze chwilę pogotować do wchłonięcia.

 

Wyłączamy ogień pod risotto. Dodajemy do niego łyżkę kremowego serka, doprawiamy do smaku pieprzem i solą jeśli jest taka potrzeba. Dodajemy drobno posiekaną nać fenkuła i dokładnie wszystko mieszamy, aż serek rozprowadzi się w daniu.

 

Od razu podajemy gorące danie, udekorowane podsmażonym kawałkiem fenkuła na wierzchu.

 

 



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.