Sernik nowojorski

Drukuj
29.03.2024  Magda

Macie swój ulubiony sernik? Czy po prostu sernik to sernik, każdy dobry? Ja jestem lekko wybredna, nie lubię rodzynek, nie lubię tych takich zbyt puszystych i suchych w środku i w sumie nie bardzo lubię ich wersje na zimno, z żelatyną. Ale jeśli mam powiedzieć który jest NUMBER ONE, zawsze, wszędzie i o każdej porze to jest to sernik nowojorski. Delikatny, niezbyt słodki, z nutą wanilii. Kremowy jak lody, rozpływający się w ustach, na lekko słonym spodzie. Oj tak, jadłabym go nawet z podłogi, jak w Przyjaciołach, nie wadziłoby mi to. Uwielbiam go i serwuje na każdą okazję. Polecam, na Święta albo na co dzień, jeśli chcecie spróbować nieba. Oj tak, nie przesadzam…

Składniki (na tortownice na średnicę około 22-23cm):

  • 200g ciasteczek Digestive – do kupienia w Dealz
  • 75g masła
  • 1kg twarogu sernikowego – z kubełka
  • 2/3 szklanki cukru
  • 3 jaja w temperaturze pokojowej
  • sok z połowy cytryny
  • ziarenka z jednej laski wanilii
  • szczypta soli
  • 3 łyżki mąki

Na wierzch:

  • 330g (duży kubek) kwaśnej śmietany 12%
  • 2 łyżki cukru pudru

 

Masło rozpuszczamy w rondelku, odstawiamy. Ciasteczka przekładamy do robota kuchennego i mielimy na piasek. Dodajemy masło i jeszcze chwilkę mielimy na mokry piasek. Całość przekładamy do tortownicy – ja miałam teflonową więc papier nie był potrzebny, ale jeśli macie aluminiową, polecam dno wyłożyć papierem. Za pomocą szklanki dociskamy ciasteczkowy spód na równo. Odstawiamy.

 

Nastawiamy piekarnik na 160°.

 

Do dużej miski przekładamy masę serową, dodajemy do niej cukier, sól, ziarenka z wanilii i mąkę – miksujemy do połączenia. Dodajemy jajka oraz sok z cytryny i miksujemy chwilę, do połączenia. Masę serową wylewamy na przygotowany wcześniej spód – u mnie forma miała 21,5cm średnicy, masa była prawie po rant, więc uwaga, jest mocno płynna.

 

Wstawiamy do piekarnika na 35 minut. W międzyczasie mieszamy śmietanę z cukrem pudrem. Po 35 minutach wysuwamy delikatnie sernik z piekarnika, ale nie wyciągamy do, polewamy z wierzchu równomiernie śmietaną – uwaga, środek sernika będzie jeszcze niewypieczony, chybotliwy, polecam delikatnie wylewać i rozsmarowywać śmietanę aby nie zrobić dziur. Wstawiamy jeszcze na 10 minut.

 

Po tym czasie wyłączamy piekarnik, uchylamy drzwi, zostawiamy na 20 minut – nie martwcie się jeśli sernik wydaje Wam się surowy w środku, on dojdzie jeszcze stygnąc a idealną konsystencję uzyska po nocy w lodówce. Po 20 minutach wyciągamy z piekarnika i zostawiamy na blacie do całkowitego ostygnięcia. Ostudzony wstawiamy do lodówki, najlepiej na całą noc.

 

Schłodzony  jest gotowy i idealny do jedzenia – kremowy w środku do granic możliwości. Smacznego.

 



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.