Szybka chińszczyzna

Drukuj
18.06.2013   Magda

Macie czasem kulinarnego lenia, kiedy nie chce się stać przy garach, a zjadłoby się coś pysznego? Mi się czasem zdarzają takie dni i wtedy szybka chińszczyzna jest dla mnie zbawieniem. Jej przygotowanie zajmuje tyle czasu ile potrzeba na ugotowanie ryżu, a gotowa mrożonka chińska ułatwia dodatkowo sprawę. Ponadto, przyprawienie tej potrawy daje ogromną swobodę i przy każdym przygotowaniu tworzy się nowy, niesamowity smak. Podane przeze mnie przyprawy są tylko sugestią, tak naprawdę trzeba poeksperymentować i stworzyć swoją ulubioną mieszankę. Tak więc…do dzieła!

Składniki (na 2 porcje): 

  • 1 średni filet z kurczaka
  • 2 łyżki sosu chili
  • 2 łyżki oleju sezamowego – jeśli nie posiadamy, można użyć zwykłego
  • 1 ząbek czosnku
  • 2 łyżki sosy sojowego
  • przyprawa 5 smaków
  • 350g mrożonki chińskiej
  • 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
  • szklanka przegotowanej zimnej wody

 

Pierś z kurczaka myjemy, osuszamy ręcznikiem papierowym, oczyszczamy z błonek i kroimy w kostkę. Przekładamy do miski i dodajemy do niej
sos chili, olej, sos sojowy i zgnieciony ząbek czosnku. Mieszamy i odstawiamy na 5 minut. W międzyczasie możemy ugotować ryż według instrukcji na opakowaniu lub ugotować pyszny ryż szafranowy z przepisu poniżej.

 

Rozgrzewamy patelnię i wrzucamy na nią kawałki kurczaka. Smażymy, często mieszając, aż kurczak się zarumieni. Następnie ściągamy kurczaka na talerz i na gorącą patelnię wrzucamy mrożone warzywa, podlewamy odrobiną wody i smażymy do rozmrożenia. Do mrożonych warzyw dodajemy usmażonego kurczaka. 2 łyżki przyprawy 5 smaków oraz rozprowadzamy w szklance wody i wlewamy do warzyw z kurczakiem. Zmniejszamy ogień, przykrywamy i dusimy około 10 minut, aby wszystkie składniki przeszły smakiem przypraw.

 

Po upływie 10 minut, możemy spróbować potrawę i wprowadzić poprawki w smaku – w zależności od naszych upodobań możemy zaostrzyć smak sosem chili, dosolić sosem sojowym lub dodać jeszcze więcej orientalnej nuty dodając szczyptę przyprawy 5 smaków.

 

Ostatnim krokiem jest zagęszczenie sosu – łyżeczkę mąki ziemniaczanej rozprowadzamy w odrobinie wody i dodajemy do potrawy, cały czas mieszając. Dusimy jeszcze 5 minut i gotowe. Potrawę może podawać z ugotowanym ryżem, makaronem ryżowym lub puszystym ryżem szafranowym.

 

PUSZYSTY RYŻ SZAFRANOWY (na 2 porcje): 

  • szklanka ryżu długoziarnistego (lub ryżu basmati)
  • 1 szklanka bulionu z kurczaka (może być z kostki)
  • szczypta szafranu
  • szklanka wrzątku i dodatkowo 1 szklanka przegotowanej wody
  • 1 łyżka oliwy

 

Na początku namaczamy szafran – do szklanki wrzucamy nitki szafranu i zalewamy wrzątkiem. Odstawiamy do zaparzenia na około 10-15 minut. Jeśli do przepisu używamy bulionu z kostki, rozpuszczamy go we wrzątku. Natomiast gdy używamy domowego bulionu, podgrzewamy go, aby był ciepły. W międzyczasie suchy ryż wsypujemy do sitka i opłukujemy pod bieżącą wodą. Odstawiamy do odcieknięcia. 

 

Do garnka z grubym dnem wlewamy oliwę i rozgrzewamy. Następnie na oliwę wrzucamy ryż i prażymy go przez około 3 minuty – taki prażony ryż lepiej chłonie płyny. Po upływie 3 minut wlewamy cały wywar szafranowy, bulion oraz szklankę przegotowanej wody, mieszamy i doprowadzamy do wrzenia, po czym zmniejszamy ogień do minimum, przykrywamy pokrywką i gotujemy ryż przez 15 minut, nie odkrywając pokrywki. Po tym czasie, ryż jest perfekcyjnie ugotowany, żółciutki i pachnący szafranem.

 



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.