Składniki (na 2 porcje):
- 1 średnia pierś z kurczaka
- 1 marchewka
- pół małej cebuli
- kawałek selera
- 1 cytryna, porządnie wyszorowana i sparzona wrzątkiem
- liść laurowy
- 3 kulki ziela angielskiego
- 3 ziarnka pieprzu
- 2 żółtka
- 4 łyżki śmietanki kremówki
- 3 łyżki ryżu basmati lub zwykłego
- ostra czerwona papryka
- sól i pieprz do smaku
- łyżka oliwy
Pierś kurczaka myjemy, oczyszczamy z błonek i wkładamy do garnka. Dodajemy obraną i pokrojoną w talarki marchewkę, seler, cebulę, ziele, pieprz w ziarnach, liść laurowy a także skórkę z całej cytryny. Zalewamy 3 szklankami wody i stawiamy na średni ogień. Gdy się zagotuje, zmniejszamy ogień i gotujemy około 15-20 minut.
Po tym czasie wyciągamy mięso, a płyn przecedzamy przez sito. Wstawiamy na gaz i wrzucamy ryż. Gotujemy do momentu aż ryż będzie miękki.
W międzyczasie mieszamy żółtka jajka ze śmietanką i sokiem z połowy cytryny.
Pierś z kurczaka kroimy w plastry, doprawiamy solą, pieprzem oraz ostrą papryką i podsmażamy na patelni na łyżce oliwy. Odkładamy.
Gdy ryż jest miękki, ściągamy zupę z ognia. Po łyżce, dodajemy ciepłą zupę do jajek ze śmietaną, aby po wlaniu do garnka, śmietana się nie zwarzyła a jajko nie ścięło. Gdy płyn jest ciepły, mały strumykiem wlewamy go do zupy i mieszamy. Zupę stawiamy na mały ogień i cały czas mieszając, chwilę podgotowujemy, ale uważamy, aby nie zagotować. Żółtka i śmietana ładnie zagęszczą zupę.
Próbujemy i jeśli jest taka potrzeba, doprawiamy solą i pieprzem. Podajemy z kawałkami kurczaka.
Wszystkie warzywa stanowią bazę dla bulionu, na którym robimy zupę. Po jego ugotowaniu nie są już potrzebne. Ryż gotujemy w zupie, w czasie gotowania sprawi, że zupa lekko zgęstnieje co jest wskazane.
Czyli ryż gotuję w zupie? A co z marchewką, selerem itd.? Wyrzucam? :O
Nie blendujemy zupy, zupa będzie gładka w chwili gdy przecedzimy ją po wyciągnięciu mięsa i odłożeniu warzyw. Jeśli chodzi o drugi dzień to nie ma rewelacji, bo ryż w jak każdej zupie napęcznieje, a zupa jeszcze bardziej się zagęści. Jeśli chcemy tego uniknąć, nie musimy gotować ryżu w zupie, a ugotować go osobno i podawać do gotowej zupy. Zupę na drugi dzień można rozrzedzić odrobiną płynu – wodą, śmietanką lub bulionem.
Czyli rozumiem ze jej nie blendujemy na koniec? A chcialam zapytac jak ona na drugi dzien? Czy ryz ,,nie wypije" plynu z zupy?
Z warzyw z bulionu można zrobić pasztet! Ugotowany por, marchewka, pietruszka i soczewica są bazą do przygotowania pasztetu! Pozdrawiam innych skąpców recyklistów! 😀