Składniki (na 2 duże porcje):
- szklanka grochu – połówek
- 4 szklanki wody
- łyżka startego świeżego imbiru
- 2 ząbki czosnku
- 1 duża cebula
- 2 łyżeczki mielonej kolendry
- płaska łyżeczka kurkumy
- 1/3 łyżeczki mielonego kardamonu
- szczypta chili
- sól do smaku
- łyżka masła
Kokosowy ryż:
- 150g ryżu jaśminowego
- szklanka mleczka koksowego
- szklanka wody
- szczypta soli
Marynowana cebula:
- mała czerwona cebula
- sok i skórka z połowy limonki
- łyżeczka cukru
- szczypta soli
Do podania:
- gęsty jogurt
- świeża kolendra lub pietruszka
Cebulę obieramy i kroimy na drobno. Czosnek obieramy i ścieramy. Groch wsypujemy na sito i przepłukujemy 2 razy, odstawiamy do odcieknięcia.
W garnku z grubym dnem rozpuszczamy masło, gdy zacznie się pienić, wrzucamy cebulę i smażymy, od czasu to czasu mieszając, aż zmięknie i zacznie lekko brązowieć na brzegach, około 5-7 minut. Dodajemy czosnek oraz imbir, mieszamy i smażymy około minutę. Dodajemy 1/4 szklanki wody, mieszamy i odparowujemy przez minutę. Dorzucamy groch oraz przyprawy – kolendrę, kurkumę, kardamon oraz chili, mieszamy przez minutę. Dodajemy 4 szklanki wody, mieszamy, doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy ogień na minimum, przykrywamy i dusimy, od czasu do czasu mieszając, do chwili, aż groch będzie bardzo miękki, wręcz papkowaty, a większość płynu wchłonięte – około 40-50 minut. Jeśli w trakcie duszenia i mieszania, danie zacznie przywierać, możemy dolać wody i zmniejszyć jeszcze ogień.
W czasie gotowania się potrawy, nastawiamy ryż. Suchy ryż opłukujemy na sicie, po czym przerzucamy do garnka. Dodajemy sól, wlewamy mleczko kokosowe oraz wodę, mieszamy i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy na małym ogniu przez około 10 minut, od czasu do czasu mieszając. Po tym czasie wyłączamy ogień i przykrywamy garnek z ryżem, zostawiamy na ciepłym palniku na około 10 minut – w tym czasie ryż dojdzie i wchłonie resztę płynów.
Przygotowujemy marynowaną cebulę czerwoną – obieramy cebulę, i kroimy w krążki. Przekładamy do miseczki, dodajemy do niej cukier, sól, skórkę i sok z limonki – mieszamy i odstawiamy do chwili podania dania.
Gotowy dahl podajemy na delikatnym ryży. Wierzch polewamy odrobiną zimnego jogurtu i dekorujemy marynowaną cebulą oraz świeżą kolendrą lub pietruszką.