Składniki (na formę na babę o pojemności 2 litrów):
- 2 szklanki tartej na małych oczkach marchewki – około 4-5 sztuk
- 2 szklanki mąki i trochę do posypania formy
- 4 jajka
- szklanka cukru
- 1/2 szklanki oleju rzepakowego i odrobinę do wysmarowania formy
- 2,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
- 2 łyżeczki esencji waniliowej
- 1/2 szklanki orzechów włoskich
- 1/2 szklanki rodzynek
- torebka herbaty
Na wierzch:
- 100g serka śmietankowego – np. Łaciate
- 50g miękkiego masła
- około 3-4 łyżki mleka
- 3 łyżki cukru pudru
- łyżeczka esencji waniliowej
- około 5 orzechów włoskich
- łyżka cukrowej posypki
Rodzynki przekładamy do szklanki, wkładamy torebkę herbaty i zalewamy wrzątkiem na około centymetr nad poziom rodzynek, odstawiamy. Nastawiamy piekarnik na 180°. Blachę do pieczenia smarujemy olejem – ja wlewamy go odrobinę na dno i ręcznikiem papierowym smaruje ściany. Obsypujemy odrobiną mąki. Odstawiamy.
Do miski wbijamy jajka, dodajemy cukier i za pomocą miksera ubijamy na puszysty, jasny jajeczny krem. Do osobnej miski przesiewamy suche składniki – mąkę, proszek do pieczenia, przyprawy – cynamon i gałkę.
Do masy jajecznej, na przemian z olejem dodajemy suche składniki – trochę oleju cienkim strumykiem i około 1/3 suchych składników – delikatnie miksujemy do połączenia i wykończenia składników. Na sam koniec do ciasta dodajemy esencję waniliową, marchewkę, orzechy oraz rodzynki odsączone z herbaty i już za pomocą szpatułki delikatnie, ale dokładnie mieszamy.
Ciasto przekładamy do formy, wstawiamy do piekarnika. Pieczemy 40-45 minut, najlepiej sprawdzić patyczkiem czy babka jest wypieczona. Po upieczeniu studzimy na kratce. Gdy jest już letnia, wyciągamy z blachy i całkowicie studzimy.
Przygotowujemy polewę – do miski przekładamy miękkie masło, dodajemy cukier puder, esencję waniliową i miksujemy aż masło stanie się puszyste i jasne, stanie się go 2 razy więcej. Wtedy dodajemy serek oraz mleko – zaczynamy od 3 łyżek, jeśli konsystencja będzie za gęsta, można dodać jeszcze łyżkę – i miksujemy do połączenia. Gotową polewą smaruje ciasto, w dziurze po kominie też. Orzechy siekamy i posypujemy po wierzchu ciasta. Posypujemy odrobiną cukierkowej posypki.
Ciasto jest gotowe do podania, ale fajnie jak wstawimy go na chwilę do lodówki aby polewa stężała. Ciasto przechowujemy w lodówce, owinięte w folię lub w pudełku – wtedy zachowa świeżość.