Stir fry z kurczakiem i dynią

Drukuj
28.10.2025  Magda

Stir fry z kurczakiem i dynią brzmi kolorowo, aromatycznie i idealnie na szybki obiad. Jędrne warzyw, soczyste kawałki mięsa i aromatyczny, lekko orientalny sos na bazie sosu sojowego. Wszystko robi się w jednym woku lub dużej patelni – bez zbędnych naczyń i w mniej niż 30 minut.

Składniki (na 3 porcje):

  • 400g piersi z kurczaka
  • 250g dyni, u mnie hokkaido
  • 1 czerwona papryka
  • 1 czerwona cebula
  • sól i pieprz do smaku
  • odrobina oleju do smażenia
  • odrobina posiekanej natki pietruszki

Sos:

  • 6 łyżek sosu sojowego
  • ząbek czosnku
  • 3 łyżki wody
  • łyżeczka koncentratu pomidorowego
  • łyżeczka miodu
  • łyżka soku z cytryny

Do podania:

  • kuskus perlisty, kasza lub ryż

 

Zaczynamy od sosu – w małej miseczce łączymy sos sojowy, wodę, koncentrat pomidorowy, miód, sok z cytryny i starty ząbek czosnku. Dokładnie mieszamy i odstawiamy na chwilę.

 

Następnie przygotowujemy składniki stir fry. Kurczaka myjemy, osuszamy ręcznikiem papierowym, oczyszczamy z błonek i kroimy w paski, przyprawiamy solą i pieprzem. Dynię hokkaido myjemy, możemy obrać ale nie musimy jeśli skórka jest ładna, usuwamy pestki i kroimy w cienkie półplastry. Paprykę kroimy w paski, a cebulę w grubsze pióra.

 

Na dużej patelni lub w woku rozgrzewamy odrobinę oleju. Wrzucamy kurczaka i smażymy na dość dużym ogniu przez 5–6 minut, aż mięso się zetnie i lekko zrumieni. Ściągamy je z patelni. Następnie, na tą samą patelnie, dodajemy jeszcze odrobinę oleju i wrzucamy cebulę, paprykę i dynię. Smażymy razem, na średnim ogniu, kolejne 7–8 minut, często mieszając, aż warzywa zmiękną, ale wciąż będą lekko chrupiące.

 

Dorzucamy wcześniej podsmażonego kurczaka i wlewamy przygotowany sos – dokładnie mieszamy. Gotujemy jeszcze 2–3 minuty, aż całość lekko się zredukuje i pokryje składniki błyszczącą glazurą. Na koniec posypujemy natką pietruszki.

 

Podajemy z kuskusem perlistym, kaszą lub ryżem – co tylko mamy pod ręką.

 



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *