Składniki (na tortownicę o średnicy około 21cm):
- 1,5 szklanki mąki
- 2 duże jajka
- 75g miękkiego masła
- 1/2 szklanki cukru
- 1/2 szklanki mleka
- 2 średnie marchewki, obrane i starte na drobne oczka
- płaska łyżeczka proszku do pieczenia
- płaska łyżeczka sody oczyszczonej
- po pół łyżeczki mielonego cynamonu, gałki muszkatołowej i imbiru
- łyżka ekstraktu waniliowego – domowej roboty
Na kruszonkę:
- 100g zimnego masła
- 5 łyżek mąki
- 5 łyżek cukru
- pół łyżeczki cynamonu
Na polewę:
- 100g kremowego serka
- 3 łyżki mleka
- łyżka soku z cytryny
- 3 łyżki cukru pudru
- szczypta soli
- łyżeczka ekstraktu waniliowego
Zaczynamy od przygotowania kruszonki – do miski wsypujemy mąkę, cukier, cynamon i dodajemy pokrojone w małą kostkę zimne masło. W palcach rozcieramy masło z suchymi składnikami do uzyskania konsystencji kruszonki – mniejsze i większe grudki ciasta. Wstawiamy do lodówki do chwili użycia.
Blachę do pieczenia wykładamy papierem lub smarujemy odrobiną tłuszczu i wysypujemy bułką tartą – opcja dowolna. Nastawiamy piekarnik na 180°.
Do miski wrzucamy miękkie masło, dodajemy do niego cukier i ucieramy na jasny, puszysty krem. Nie przestając miksować, dodajemy do masy po jednym jajku, miksując do połączenia. Do tego dodajemy proszek do pieczenia, sodę, przyprawy oraz ekstrakt waniliowy – miksujemy do połączenia. Miksując, dodajemy do ciasta na przemian mąkę oraz mleko, zaczynając i kończąc na mące. Miksujemy do połączenia w jednolite ciasto. Odkładamy mikser, bierzemy szpatułką silikonową i jeszcze 2-3 razy mieszamy ciasto ręką, zeskrobując co tam się nie udało wmiksować ze ścianek miski i z dna. Dodajemy startą marchewkę i mieszamy szpatułką delikatnie do połączenia. Gotowe ciasto wlewamy do formy. Na wierzch posypujemy równomiernie i obficie przygotowaną wcześniej kruszonką.
Ciasto wstawiamy do piekarnika i pieczemy 45-50 minut. Po tym czasie sprawdzamy patyczkiem do pieczenia czy upiekło się w środku – po wyciągnięciu patyczek powinien być suchy. Po upieczeniu zostawiamy ciasto do całkowitego ostygnięcia. Polecam jak tylko się da je złapać, wypakować je z formy i odkleić papier w boków, aby ciasto się nie zaparowało.
W międzyczasie robimy polewę do ciasta – kremowy serek mieszamy dokładnie rózgą cukierniczą z mlekiem, do uzyskania gładkiej konsystencji. Następnie dodajemy cukier, sok z cytryny, szczyptę soli oraz ekstrakt waniliowy – mieszamy do dokładnego połączenia. Gotową polewą możemy polać ostudzone ciasto lub obficie polać każdy ukrojony kawałek ciasta.