Chlebek migdałowy z brzoskwiniami i białą czekoladą

Drukuj
06.09.2025   Magda

Wilgotny, pachnący migdałami chlebek, w którym zatopione są soczyste kawałki brzoskwiń i słodkie drobiny białej czekolady – to deser, który od razu kojarzy się z domowym ciepłem. Każdy kęs łączy w sobie delikatną, orzechową nutę z owocową świeżością i kremową słodyczą, tworząc harmonijną całość. Idealny do popołudniowej kawy, na rodzinne spotkania albo po prostu wtedy, gdy masz ochotę na coś wyjątkowego, a jednocześnie prostego do przygotowania.

Składniki (na keksówkę o wymiarach około 26x12x7cm):

  • 1 i 1/2 szklanki mąki
  • około 100g prażonych migdałów
  • 2 jajka
  • 1/3 szklanki oleju
  • 1/2 szklanki mleka
  • łyżeczka esencji waniliowej
  • szczypta soli
  • 1/2 szklanki cukru
  • 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/3 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 80g białej czekolady
  • 2 małe brzoskwinie

 

Zaczynamy od nagrzania piekarnika do 180°. Foremkę keksową wykładamy papierem do pieczenia.

 

Migdały przekładamy do robota kuchennego i rozdrabiamy na drobno. Dodajemy je do mąki i mieszamy do połączenia – jak wiadomo migdały podczas mielenia zbrylają się, więc polecam dodać je do mąki i rozetrzeć grudki. Do mąki dodajemy proszek do pieczenia, sodę i sól. 

 

Do drugiej miski wbijamy jajka, dodajemy cukier , wlewamy olej, mleko oraz esencję waniliową i całość mieszamy do połączenia.

 

Do mokrych składników wsypujemy suche i delikatnie łączymy, tylko do połączenia składników.

 

Białą czekoladę kroimy w kosteczkę. Około 2/3 pokrojonej czekolady dodajemy do ciasta i delikatnie mieszamy. Brzoskwinie myjemy, kroimy na ćwiartki a  je jeszcze na pół. 

 

P0łowę gotowego ciasta przekładamy do foremki, wyrównujemy wierzch i układamy połowę przygotowanych brzoskwiń. Następnie reszta ciasta, wyrównujemy. Układamy pozostałe brzoskwinie, posypujemy pozostałą czekoladą.

 

Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy około 40–50 minut, aż patyczek wbity w środek wyjdzie suchy.

 

Studzimy chwilę w foremce, następnie wyciągamy z formy i odstawiamy na kratkę do całkowitego ostygnięcia.

 



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *