Risotto paprykowe

Drukuj
17.01.2020   Magda

Dla tych co twierdzą, że risotto jest skomplikowane, czasochłonne i wymaga stania i mieszania, dementuje! Wszystkie czynności związane z robieniem pysznego risotto mają właściwości terapeutyczne! Zapachy znad patelni koją jak dobra aromaterapia, a mieszanie samo w sobie jest relaksujące, plecy same się rozluźniają. Już nie mówię o samej konsumpcji jak wspaniale na nas wpływa. Nic tylko zabierać się do gotowania. Dla tego aromatycznego, pachnącego słodką papryką risotta warto iść do kuchni na mały relaks. 

Składniki (na 2 duże porcje):

  • 200g ryżu arborio
  • 2 duże czerwone papryki
  • 1 duża biała cebula
  • 500ml bulionu warzywnego
  • 200ml passaty pomidorowej
  • 150ml białego wina
  • parmezan do podania
  • łyżka drobno siekanej natki pietruszki
  • sól i pieprz do smaku
  • 2 łyżki masła

 

Nastawiamy piekarnik na 200°. Blachę do pieczenia wykładamy folią aluminiową. Papryki myjemy, przekrawamy na pół, pozbawiamy gniazd nasiennych i układamy na blaszce rozcięciem do dołu. Wstawiamy do piekarnika na jedną z górnych półek i pieczemy 30 minut.

 

Po tym czasie gorące papryki wkładamy do dużej miski, którą szczelnie zaklejamy folią spożywczą – w ten sposób papryki się zaparują i łatwiej ściągniemy z nich skórkę. Zostawiamy je tak na 10 minut. Po tym czasie wyciągamy je, obieramy ze skórki i kroimy w małą kostkę. 

 

Cebulę drobno siekamy. Na patelni rozpuszczamy dwie łyżki masła, a na nie wrzucamy posiekaną cebulę – szklimy, od czasu do czasu mieszając, przez około 3-4 minuty. Do cebuli wsypujemy ryż i prażymy go chwilę, mieszając, aż pokryje się masłem a ziarnka staną się szkliste na brzegach – około 3 minuty. Po tym czasie wlewamy na patelnię wino, mieszamy i gotujemy do odparowania.

 

Passatę pomidorową wlewamy do bulionu i mieszamy. Wlewamy około 1/4 płyny do ryżu, mieszamy, zmniejszamy ogień na średni i gotujemy do chwili wchłonięcia przez ryż całego płynu. Następnie powtarzamy dwukrotnie krok z wlewaniem bulionu – płyn powinniśmy podzielić tak aby starczył nam na 4 dolewki, w sumie. Przed ostatnim dodaniem bulionu dodajemy do ryżu pokrojoną paprykę, dopiero wlewamy bulion, delikatnie mieszamy, zmniejszamy ogień na minimum i dusimy pod przykryciem przez 3 minuty.

 

Po całym tym czasie gotowania ryż powinien być idealnie ugotowany – jeszcze lekko na ząb, ale kremowy. Przed podaniem doprawiamy go solą i pieprzem do smaku. Wsypujemy posiekaną natkę pietruszki. Podajemy od razu, posypany wiórkami parmezanu.

 



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *